PROJEKT – SZKOLNE PRAWYBORY W SPOŁECZNYM LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM STSG
We wrześniu i na początku października 2023 r. uczniowie Społecznego LO STSG uczestniczyli w projekcie dotyczącym organizacji i przeprowadzenia Szkolnych Prawyborów przed wyborami parlamentarnymi, których termin wyznaczono na 15.10.2023 r.
Projekt składał się z kilku zadań:
1) W klasach licealnych Pani Helena Tomaszewska przeprowadziła lekcje dotyczące władzy ustawodawczej, sposobu jej powoływania, zasad wyborczych (zasada powszechności, równości, bezpośredniości, tajności, wybory większościowe, a proporcjonalne), zasad podziału mandatu (progi wyborcze, jak dzieli się mandaty wg zasady d`Hondta), znaczenia udziału w wyborach. Przedstawiła również kompetencje Sejmu i Senatu,
2) Uczniowie z klasy 1 i 2 LO, realizujący program wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym, przygotowali plakaty ukazujące program wyborczy największych komitetów wyborczych. Plakaty te powieszono na korytarzu szkolnym, by każdy uczeń mógł się z nimi zapoznać i świadomie przystąpić do prawyborów. Autorami plakatów byli: Weronika Dybowska, Bartosz Wieliczko, Bogusz Suchomski, Amelia Łapszyńska i Partycja Włodarczyk.
3) Uczniowie 2A – Nikola Dębal, Aleksander Kurek oraz Bartosz Wieliczko – przeprowadzili w niedzielę 08.10.2023 r. sondę przedwyborczą na ulicach Świnoujścia. Swoje działania nagrali, przedstawili w formie filmu, który uczniowie LO mogli obejrzeć na lekcji Wos-u lub HiT-u. Wyniki sondy opracowali w formie wykresów.
4) We wtorek 10.10.2023 r., na czwartej lekcji, uczniowie LO wzięli udział w prawyborach, które przygotowano w oparciu o materiały akcji „Młodzi głosują”. Wzory kart wyborczych i kart referendalnych pobrano ze strony akcji „Młodzi głosują” opracowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Głosowano na Komitety Wyborcze, które zostały zarejestrowane w okręgu 41. Prawybory przeprowadzono w gabinecie historycznym. Przeprowadzała je komisja w składzie: Amelia Łapszyńska, Julia Kostecka, Weronika Dybowska, Julia Michalik, Michał Dydo, Jakub Łukaszewicz. Kevin Chodorowski odpowiadał za sprawne przeprowadzenie głosowania. Każdy głosujący musiał okazać ważny dokument ze zdjęciem i podpisać się na liście wyborczej zanim otrzymał karty do głosowania.
Licealiści bardzo zaangażowali się w projekt. Wielu rzeczy się nauczyli. Poznali procedury wyborcze, najważniejsze ugrupowania polityczne i ich program. Poznali zasady demokratyczne i dowiedzieli się jak ważną rolę w państwie demokratycznym odgrywają wybory. Mam nadzieję, że zrozumieli, że każdy głos się liczy, a udział w wyborach to nie tylko prawo ale również obywatelski obowiązek.
Helena Tomaszewska